www.arel.edu.tr Englih

Eğitim Öğretim Bilgi Sistemi & AKTS Bilgi Paketi

Değişim Öğrencileri için Bilgi

İstanbul'un tarihi 300 bin yıl önceye kadar uzanır. Küçükçekmece gölü kenarında bulunan Yarımburgaz mağarasında yapılan kazılarda insan kültürüne ait ilk izlere rastlanmıştır İstanbul, Türkiye'nin en kalabalık, iktisadi ve kültürel açıdan en önemli şehridir. İktisadi büyüklük açısından dünyada 34, nüfus açısından belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre Avrupa'da birinci sırada gelir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası veya Asya Yakası denir. İstanbul'a çağlar boyunca değişik adlar verilmiştir. Bu kent adları, kent tarihinin farklı dönemleriyle ile ilişkilidir. Bu adlar tarihsel sırayla, Byzantion, Augusta Antonina, Nova Roma, Konstantinopolis, Kostantiniyye, İslambol ve bugünkü İstanbul adlarıdır.

İstanbul’un geleneksel ve aynı zamanda modernliği yansıttığı kültürel hayatı yeterince tanıtımı yapılmasa da zengin ve çok çeşitlidir. Özelikle son 10 yılda kendi genç nüfusunun da artmasıyla birlikte birçok konser ve festival düzenlendi, özellikle birçok filmin prömiyer gösterimi yapıldı. Zaten filmlerin hemen hemen hepsi orijinal dilde gösterildiği için değişim öğrencileri istedikleri filmleri rahatlıkla izleyebilmektedirler.

Türk sanatçılar uluslararası arenada boy göstermeye başladı. Bilhassa düzenlenen eğlence programları ve renkli etkinlikler ile Beyoğlu İstiklal Caddesi namı diğer Taksim gençlerin ve öğrencilerin uğrak mekânı haline geldi. İstanbul Harbiye, Şişli ve Mecidiyeköy aynı zamanda Devlet Senfoni Orkestrası, Bale topluluğu, tiyatro ve sanatsal gösterimlere sıklıkla yer vermesiyle çok önemli bir kültür başkentidir. İstanbul ayrıca müthiş güzellikte bir gece hayatı sunmaktadır. Özellikle genç ve dinamik nüfusa itafen birçok parti düzenlenmektedir.

Üçgen yarımadanın geniş batı kenarı kara surları, iki yanı deniz surları, uç doğu noktası da Topkapı Sarayı sahilleridir. Burası 7 tepenin en geniş ve uzun olanı, ilkidir. Saray şehir içinde şehir gibi, surla çevrili, muazzam bir kompleks yapı olup zengin, çok önemli eserlerin sergilendiği bir müzedir. Festival günlerinin eşsiz mekanı Aya İrini ve benzerleri arasında önemli ve tek olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri sarayın ilk avlusunda yer alırlar. Dünyanın 8. Harikalarından Aya Sofya Müzesi, güzelliği şöhreti kadar etkili Sultan Ahmet Camii, Roma Hipodromu, Yerebatan Sarayı Sarnıcı birinci tepenin düzlüğünde bulunurlar.

İkinci tepe en eski, en büyük "Kapalı Çarşı"nın mekanıdır. Nuruosmaniye Camii, şehrin Roma başkenti olması armağanı Çemberlitaş Sütunu buradadır. Üçüncü tepede Süleymaniye, dördüncü de Fatih Camileri yükselirken, iki tepe arasında Roma devri su kemeri uzanır. Şehzade Camii ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi de burada bulunur. Eskiden şehrin su ihtiyacını karşılayan devasa Roma devri açık sarnıçları daha yüksekteki diğer tepelerdedir. Sultan Selim Camii beşinci, Kariye Müzesi de altıncı tepenin yamacında yer alır. Bu tepelerin sırtlarından geçen, Ayasofya meydanından başlayıp, kollara ayrılarak sur kapılarına ulaşan yollar, Roma güzergahlarını takip ederler. Batıda sınır çizen, üç sıra tahkimli kara surları, Roma askeri mimarisinin en görkemli örneğidir. Surlar kuzeyde, Eyüp'te Halice ulaşır. Semte adını veren Eyüp Sultan camii, şehirde ilk inşa edilen cami olarak bilinir.

Yenilenen Galata Köprüsü üzerinden Sanat Tarihi'nin en güzel abidevi eseri olan Süleymaniye Camisi'nin muhteşem ve görkemli görüntüsünün seyri doyumsuzdur. Valide Camii ve Mısır Çarşısı köprünün karşısına yerleşmiştir. Başlangıçta baharatçı esnafı için tesis edilen çarşı, 100 dükkanı ile şehrin ikinci büyük ve hareketli mahallidir. Orijinal dükkanlar yanında çeşitli mallar ve kuruyemiş satanlar, dışarıda da balıkçılar ve meyveciler, çiçekçiler sıralıdır. Köprü yanındaki iskelelerden karşı, Asya kıyılarına, Üsküdar ve Kadıköy'e, Boğaziçi'ne veya Adalara düzenli vapur seferleri yapılır. Kayıklarda tarihi kıyafetler eşliğinde satılan balık-ekmek, eşsiz İstanbul manzarasına karşı yenir ve şiirlere, şarkılara konu olur. Eski şaşalı Orient Ekspresi günlerinin hayali ile yaşayan ve büyüleyici mimarisiyle Sirkeci Tren İstasyonu, yapımı tamamlanmak üzere olan Marmaray Projesi ile yeniden hayat bularak eski ihtişamlı günlerine kavuşacaktır. Bu bölgedeki Sepetçiler Kasrı uluslararası basın mensuplarına hizmet verirken, Sirkeci Tren İstasyonu önünden tepeye tırmanan ünlü Bab-ı Ali yokuşu İstanbul Valiliği’ne giden tarihi bir caddedir.

Tophane ile Galata Köprüsü arasında uzanan rıhtım yalnız turist gemilerine tahsis edilmiştir. Nisan ayında başlayan seferler ile Ekim sonuna kadar süren sezonda şehre milyonlarca gezgin gelir. Tophane binası şehrin sanat hayatına hizmet veren bir galeri olarak yeniden düzenlenmiştir. Bu semtin ilerisinde Dolmabahçe Sarayı ve Camisi Boğaziçi kıyısını birer mücevher kutusu gibi süslerler. Sarayın arkasında, yamaçta 5 yıldızlı Swiss otel yükselir. Buradan karşı kıyıdaki Üsküdar ve Çamlıca tepelerinin ve batıda Topkapı Sarayı ile Ayasofya'nın güzellikleri görünür.

Adalar İstanbul'un sayfiyesi olma özelliğini titizlikle koruyan yerlerin ilk sırasında yer alırlar. Adalara ulaşım deniz otobüsleri ile süratlenmiş ise de oradaki tek vasıta faytonlardır. Yazlık evler, bakımlı güzel bahçeler iskelelere yakın yerlerdedir. Baharlarda ve yaz boyu gezilmesi moda olan, çamlıklarla örtülü adalar kış mevsimi ıssızlaşırlar. Her mevsimi ayrı güzelliktedir. Adalar hafta sonları pikniği ve yüzmek için halkın ve yatçıların rağbet ettiği yerlerdir.

Tepekent Yerleşkesi, Büyükçekmece Gölü’nün batısında, Tepekent Uydukenti içerisinde yer almaktadır. Tepekent Yerleşkesi, toplam 65.000 m² kapalı alandan oluşmaktadır. Kampüse İETT ve özel halk otobüsleri, dolmuşlar, ticari ve özel araçlarla ulaşmak mümkündür. İETT otobüsleri dışında aşağıdaki hatda çalışan özel halk otobüsleri ve dolmuşlarla da kampüse ulaşabilirsiniz: 401T

Üniversite ayrıca hocaları ve öğrencileri için ücretsiz servis düzenlemektedir. Buradaki amaç üniversitenin yerleşkeleri arasındaki, yerleşkeler içerisindeki ve yurtlar bölgesindeki taşımacılık hizmetlerinin koordinasyon içinde yürütülmesini sağlamaktır ki bu servisler TUYAP yanından her 5 dakikada bir kalkmaktadır. İstanbul Arel Üniversitesi Sefaköy Yerleşkesi, İstanbul Avrupa yakasında adını aldığı Küçükçekmece ilçesinde, E5 Karayolu üzerinde ve merkezi bir noktada bulunmaktadır. Atatürk havalimanına sadece 3 km uzaklıktadır ve metrobüs durağının hemen yanındadır. Kampüse İETT ve özel halk otobüsleri, dolmuşlar, ticari ve özel araçlarla ulaşmak mümkündür.

Öğrenciler Türkiye’ye gelmeden önce kendi ülkelerindeki Türk Konsolosluğu’ndan öğrenci vizesi almak zorundadır. Öğrenci vizesi Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra alınamamakta ve yerine turist vizesi geçerli olmamaktadır. Gelen öğrencilere, dönem başlamadan en az 2 ay önce vize için başvuru yapmaları önerilir. İstisnalar, sadece Türkiye’de diplomatik vize sahibi herhangi birinin yasal olarak bakmakla yükümlü olduğu kişiler veya çalışma izni olanlardır.

Vize başvurusu için gerekli evraklar:

  • Pasaport (en az 1 yıl geçerliliği olan),
  • Türk Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’ndan alınan doldurulmuş vize başvuru formu,
  • Pasaport formatında fotoğraf,
  • Ev sahibi Üniversite’den alınan öğrenci belgesi,
  • AREL'den alınan kabul mektubu,
  • Geri ödenmeyen başvuru ücreti

Vize kuralları sıkça değişebildiğinden, öğrencilerin kendi ülkelerindeki en yakın Türk Büyükelçiliği veya Konsolosluğu ile iletişime geçerek güncellenmiş gerekli evrakları öğrenmeleri önerilir.

Türkiye’de alacağınız vize ile kalabileceğiniz maksimum süre 3 aydır. 3 aydan sonrası için oturma izni almanız gerekmektedir. Tüm yabancı öğrenciler, Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra en geç 1 ay içinde oturma izni almak üzere İzmir Merkez Karakolu Yabancılar Şubesi’ne başvurmak zorundadırlar. Öğrenciler, Öğrenci vizelerinde belirtildiği gibi AREL’de geçirecekleri öğrenim süresini kapsayan oturma izni alacaklardır ve bu belgeyi her zaman yanlarında taşımaları gerekmektedir.

Talep edilen belge yükümlülükleri öğrenci belgesi, 5 fotoğraf, geçerli öğrenci vizesi ile birlikte pasaport fotokopisi, ve oturma izni ücreti. Başvuru formları İstanbul Yabancılar Şube Müdürlüğü’nden alınabilir. Yabancı öğrencilerin Türkiye’de çalışma hakları yoktur.

Adres: Vatan Cd, Fatih Merkez/Istanbul - Europe
Telefon:(0212) 636 1874

İstanbul’un il bütününün yer aldığı alandaki iklim tipini, belirgin bir iklim tipi içinde değerlendirme imkanı yoktur. Coğrafi konumu ve fiziki coğrafya özellikleri nedeniyle aynı enlemde yer alan birçok yerleşmelerin ikliminden daha farklı iklim özelliklerine sahiptir. Yerküre üzerinde ekvatordan başlayıp sırasıyla ikişer kez yinelenen alçak ve yüksek basınç kuşakları içinde, İstanbul ( 41 derece kuzey enlemi, 29 derece doğu boylamındaki konumu ile), subtropikal yüksek basınç kuşağı ile, soğuk - ılık bölgenin alçak basınçlarının yada karasal (nemsiz) alize rüzgarları ile denizse (nemli ve yağışlı) batı rüzgarlarının sınırındadır. Yerkürenin hareketleriyle kış ve yaz mevsimlerinde farklı iklim şartları oluşur

İstanbul’da yıl boyunca üç hava tipi egemendir. Bunlar kuzeyden ve güneyden sokulan hava tipleri ile sakin hava tipidir. Doğu ve batı yönlü rüzgarlara bağlı olan hava tipleri ise önemsizdir. Üç hava tipi arasında, en yüksek frekansı ( en çok esme sayısını) göstereni, kuzey rüzgarlarının egemen olduğu sırada görülen hava tipidir. Mevsimlere göre dört devre vardır; Soğuk ve sıcak devrelerle biri uzun diğeri kısa süren iki geçiş devresi.

İstanbul’da aylara göre ortalama sıcaklıklar ise şu şekilde;

Hava Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran

5 °C
41°F

6 °C
43 °F
7 °C
45°F
12°C
54°F
16°C
61°F
21°C
70°F
Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık
23°C
73°F
23°C
73°F
20°C
68°F
16°C
61°F
12°C
54°F
8°C
46°F
Deniz Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran
9°C
48°F
7°C
45°F
8°C
46°F
11°C
52°F
15°C
59°F
20°C
68°F
Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık
23°C
73°F
23°C
73°F
21°C
70°F
17°C
63°F
14°C
57°F
11°C
52°F